Když se v mládí zabydlíš…

Každý z nás má ohledně svého bydlení jiné představy. Co je pro jednoho při výběru bydlení zásadní, to je pro druhého nepodstatné. Někdo preferuje bydlení v pulzujícím epicentru velkoměsta, jiný si libuje v romantické samotě kdesi v horách. Všichni ale chceme v mládí co nejrychleji vyletět z rodičovského hnízda, bydlet ve vlastním, s jistotou a bez starostí o střechu nad hlavou.

Při nejistotě, která dnes panuje ohledně budoucnosti vyplácení státních důchodů, nechceme ve stáří každý měsíc řešit, jestli dokážeme zaplatit nájemné. Nehledě k tomu, že celková suma, kterou bychom během života stráveného v pronájmu majiteli nemovitosti zaplatili, by se rovnala ceně vlastní nemovitosti. A proč platit bydlení cizímu člověku? Vlastní bydlení je zkrátka základní kámen, na kterém můžeme stavět jednotlivá patra spokojeného života. Podle průzkumu Broker Consulting až 83% mladých lidí mezi 18 a 29 lety plánuje pořízení vlastního bydlení. 

Dvě třetiny dotazovaných předpokládají, že si vlastní bydlení pořídí prostřednictvím hypotečního úvěru, ostatně tak jako velká většina Čechů. Je v tom ale háček. Od října loňského roku se změnily podmínky pro získání hypotéky, banky už neposkytují půjčky do výše 100 procent ceny nemovitosti, ale jen do 80 procent. Zbytek je nutno dorovnat z naspořených peněz. 

S nástupem zpřísněných podmínek v poskytování hypotečních úvěrů se na našem trhu objevily dva nové důležité pojmy, které mohou ovlivnit to, zda na hypotéku dosáhneme nebo ne. Na doporučení ČNB banky nově sledují tzv. parametr DTI, tedy poměr celkového zadlužení proti celkovému ročnímu čistému příjmu. Druhým parametrem výběru je tzv. DSTI. Jedná se o ukazatel vyjadřující poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů (včetně aktuálně žádaného úvěru) proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Parametr DSTI by dle doporučení ČNB neměl přesáhnout hranici 45%.

 

Co to všechno ve výsledku znamená? Mnoho mladých dvojic ve věku do třiceti let na hypotéku ve skutečnosti nedosáhne. Není ale třeba klesat na mysli, i tuto překážku lze překonat a pořídit si vysněný domeček, byt nebo jinou nemovitost. 

V nové éře poskytování hypotéčních úvěrů bude nezbytně nutné připravovat se na hypotéku mnoho let dopředu. Mladí lidé mají v rukávu vítězné eso, a tím je čas. Než si budou žádat o hypotéční úvěr, mohou po dobu několika let efektivně tvořit onu potřebnou dvacetiprocentní rezervu.. Na trhu je řada nástrojů, které jsou vhodné pro tvoření finančních prostředků na dobu okolo deseti let. Nechte si od našich finančních konzultantů už dnes poradit, jak efektivně zajistit finance na pořízení ideálního bydlení.


V případě zájmu se neváhejte na mě obrátit.